Gündem

Zeybek: “İktidar kaçakçılığın önüne geçmeli dur demeli!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek’in, son on yılda ele geçirilen kaçak ve sahte alkollü içecek ve sigara miktarı ve yıllara göre dağılımı ile ilgili soru önergesine İçişleri Bakanlığı’ndan cevap geldi.

“SON ON YILDA ÇOK ARTIŞ YAŞANDI”

Bakanlığın kaçakçılığın önüne geçemediğini belirten Milletvekili Zeybek;” Son on yılda ülkemizin adı kaçakçılıkla anılır oldu. Birçok kaçak içki sebebiyle yaşanan ölümler medyanın gündemine oturdu. Kaçak sigara içme oranları arttı, alkol tüketimi gözle görülür seviyede fazlalaştı. Biz de bu nedenlerden ötürü son on yılda ele geçirilen kaçak ve sahte alkollü içecek ve sigara miktarı ile ilgili soru önergesi hazırlayıp, içişlerine sunduk. İçişleri’nden cevap geldi ve cevapta:” Kolluk kuvvetlerinin eş zamanlı olarak kaçakçılıkla mücadele ettiğini, tütün mamulleri ve alkollü içki sektöründe faaliyet gösteren üretici veya ithalatçı firmaların takibine yönelik 2007 yılından itibaren “Bandrollü Ürün İzleme Sistemi” uygulandığını, kolluk kuvvetlerinin son on yılda ele geçirdiği sahte ve kaçak alkollü içki miktarının 8.625.619 litre, tütün miktarının 2.464.479 kg, kaçak sigara miktarının ise 867.601.785 paket olduğu iletildi.”dedi.

“KAÇAKÇILARA YENİ RANT KAPISI AÇILIYOR”

Her geçen gün halk sağlığının tehlike altında olduğuna dikkat çeken Vekil Zeybek;” İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilerden de anlaşıldığı üzere yakalan içki ve sigaralar Türkiye’nin güvenilirliğini kaybettiğini gösteriyor. Yakalanmayan zararlı maddeler ise Türkiye adına çok büyük bir tehdit oluşturuyor. İnsan sağlığı her geçen gün tehlikeye giriyor. Artan içki ve tütün fiyatları da kaçakçılık yapanlar için yeni rant kapıları açıyor, kaçakçılığa yönlendiriyor. İçişleri bu konuyla ilgili gerekli önemleri çok iyi sağlayamıyor. Kaçakçılığın önüne geçemiyor. Türkiye’nin adı malesef ki kaçakçılıkla anılıyor. İktidar buna dur diyebilmeli, gerekli düzenlemeleri derhal hayata geçirmeli, kaçakçılığın önüne geçip, insan hayatıyla oynanmasına müsade etmemeli.” şeklinde konuştu.
Hibya Haber Ajansı