Gündem

Yüksel: “Sağlıkta şiddet vakaları yüzde 168 arttı”

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ünzile Yüksel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışına giden doktorlara yönelik “Giderlerse gitsinler” sözlerine tepki gösterdi. Yüksel, “Sağlık çalışanlarımızın talepleri, çalışma şartlarının zorluğu, maruz kaldıkları şiddet olaylarını görmezden gelip; üstüne bir de “giderlerse gitsinler” deme cüreti tamamen bir akıl tutulmasının sonucudur.” dedi.

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ünzile Yüksel, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” sözüyle başlayan Yüksel, “14 Mart Tıp bayramında vatandaşlarımızın en yüksek standartlarda sağlık hizmetini alabildikleri, sağlıkta şiddetin olmadığı, bütün sağlık çalışanlarının özlük haklarını hak ettikleri şekilde düzenlendiği görmeyi beklerdik ama gördüğümüz “Giderlerse gitsinler” oldu.” dedi.

“TAMAMEN AKIL TUTULMASI”

Son 5 yılda 4500 hekimin çalışmak için yurt dışına gittiğine, sadece 2021 yılında 1200 doktorun yurt dışına göç ettiğine dikkat çeken Yüksel, “Bizler İYİ Parti ailesi olarak hiçbir vatandaşımızın ülkemizden gitmesini memnuniyetle karşılamıyoruz. Yıllarca üst düzey eğitimleri alarak bu şerefli mesleğe sahip olan sağlık çalışanlarımızın ülkeyi terk etmeye zorlanmalarını şaşkınlık ve üzüntüyle karşılıyoruz. Sağlık çalışanlarımızın talepleri, çalışma şartlarının zorluğu, maruz kaldıkları şiddet olaylarını görmezden gelip; üstüne bir de “giderlerse gitsinler” deme cüreti tamamen bir akıl tutulmasının sonucudur.” şeklinde konuştu.

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

“Türkçemizi dahi tam konuşamayan, tıbbi yetenekleri bilinmeyen, nasıl ve nerede eğitim aldığı meçhul yabancı hekimlerin Türk Milletine layık görülmesini şiddetle kınıyoruz.” diyen Yüksel, “Elbette ülkeler değişik alanlarda bu tür karşılıklı çalışmalar yapılabilirler. Ancak ülkemizde istihdam edilecek yabancı hekimlerin hem ulusal hem de uluslararası standartları, bilimsel ve pratik uygulama yeterliliklerini karşılayabilmeleri ve ülkemize artı değer sağlamaları temel hedef olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Sağlıkta şiddet vakaları yüzde 168 arttı”

Doktor ve sağlık çalışanlarına yönelik hasta ve hasta yakınları tarafından yapılan saldırı, hakaret ve darp vakalarının son 10 yıldır artarak devam ettiğine işaret eden Yüksel, “Son 5 yılda 70 binden fazla sağlık çalışanının şiddet mağduru olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. Maalesef bu dönemde sağlıkta şiddet vakaları yüzde 168 arttı. Birçok doktor ve sağlık çalışanı bu saldırılar sonucu mağdur oldu ve bazı çalışanlar iş göremez hâle geldi.” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ İKTİDARINDA ATILACAK ADIMLAR

15.04.2020 tarihli “Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Meclis’te kabul edilerek kanunlaştığını ancak mevcut yasa değişikliğinin ‘Sağlıkta Şiddet’ olgusunu ortadan kaldırmadığına vurgu yapan Yüksel, İYİ Parti iktidarında atılacak adımları şöyle sıraladı:

“İYİ Parti iktidarında sağlıkta şiddeti önleyecek caydırıcı, nitelikli ve sağlık çalışanlarını koruyacak yetkinlikte daha etkin yasal düzenlemeler yapılacak, saldırganların hak ettikleri şekilde     cezalandırılması mutlaka sağlanacaktır.

İYİ Parti iktidarında sağlık sektöründe bahsi geçen bütün eksikliklerin düzeltilmesi için sektördeki bütün unsurların görüş ve bilgilerine başvurularak hızlı ve etkili iyileştirmeler yapılacaktır.

Bütün sağlık çalışanlarımızın özlük hakları düzenlenerek aynı işi yapan kişilerin farklı ücret ve haklara sahip olmalarının önüne geçilecektir.

Vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine hızlı erişmeleri sağlanacak, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinin yoğunluğu artırılacak, hastanelerdeki aşırı yüklenmeler azaltılarak dengeli bir sistem oluşturulacaktır. “

Tüm vatandaşlardan ve sağlık çalışanlarından gönüllerini ferah tutmalarını isteyen Yüksel, “Çünkü İYİ Parti’nin yetkin, dinamik ve tecrübeli sağlık kadrolarıyla hazırladığı, sağlık alanında yapılması gereken her konu için en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, kapsamlı bir programının bulunduğunu ve iktidar olduğumuzda hiç zaman kaybetmeden huzurlu, mutlu, sağlıklı ve kalkınan bir Türkiye için hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Genel başkanımız Sayın Meral Akşener’in bütün sağlık çalışanlarımıza selamlarını ve iyi dileklerini iletiyor, daha güzel günlerde 14 Mart Tıp Bayramını kutlamak dileğiyle bütün sağlık ordumuzu saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” diye ekledi.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir