Gündem

Yağ Keçesi Çeşitleri

Yağ keçesi, motor bloğunu ve krank milini birbirine bağlayan bir parçadır.  Bu parçanın amacı, yağın motordan dışarı sızmasını önlemektir. Ayrıca, sürüş sırasında yağın etrafa saçılmasını önler ve kir ve diğer yabancı maddelerin motorunuza girmesini önlemeye yardımcı olur. Yağ keçesi çeşitleri incelendiğinde birçok farklı özelliklere sahip olan yağ keçesine ulaşılabilir.

Yağ keçesi oda sıcaklığında sertleşme özelliğine sahip olan bir kauçuk bileşenden yapılmaktadır. Bu parçanın kullanılması araç motorlarının tam performans kullanılması açısından çok önemlidir. Bu parça kullanılmazsa motora yabancı maddeler ve yağ sızıntısı olacağı için motor zamanla performans kaybına uğrayacak ve temizlenmesi çok zor olacaktır. Motor yağ keçesi ve diğer yedek parçaları incelemek için https://www.ysnotomotiv.com/ adresini ziyaret edebilirisiniz.

Kayış Kullanım Alanları

Kayış, motordan aldığı enerjiyi arabanın başka bir yerine taşıyan mekanik bir parçadır. Arabanın birçok yerinde kullanılmaktadır. Bu kullanılan kayış çeşitleri arasında triger kayışı, V kayış gibi modeller bulunmaktadır. Araçlarda kayışların kullanılması ile motordan alınan gücün aracın içerindeki farklı noktalara ulaşması söz konusu olmaktadır. Triger kayışı araçlarda en çok işe yarayan kayıştır. Bu kayışın görevi incelendiğinde krank mili ve eksantrik mili arasındaki hareket iletimini sağlayan parça olduğu görülmektedir.  Bu kayış subap kapaklarının açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Bu işlevi ile motor soğutma sıvısının motora yayılmasını sağlamaktadır.

V kayışı ise motordan alınan gücün vantilatör, şarj dinamosu ve su pompasına ulaşmasını sağlaya parçadır. Bu kayışların kullanılması sonunda araç motordan gelen güçle çeşitli işlemleri yapmaktadır.

Rulman Nedir?

Rulman araçlarda kullanılan çok önemli bir parçadır. Bu parça birbirine göre farklı yönlerde dönmeye çalışan parçaların bu hareketleri sırasında ortaya çıkabilecek sürtünmeyi en aza indirmeyi sağlayan bir parçadır.  Rulman kullanılarak daha az enerji ile daha fazla iş yapılması sağlanmaktadır. Rulman firmaları farklı malzemelerden ve farklı özelliklere sahip olan parçalar üretmektedir. Rulman çeşitleri ise farklı fonksiyonları yerine getirmek üzere üretilmektedir.

Bilyalı, bilyesiz, makaralı olmak üzere farklı rulman çeşitleri bulunmaktadır. Bilyalı rulmanlar en yaygın rulman türüdür. Metal veya seramikten yapılmış topları destekleyen metal veya plastik bir veya birkaç parçadan oluşurlar. Toplar, yine dönen iç ve dış halkalar arasında yuvarlanır.

Kasnak Modelleri

Kasnak, bir kuvvetin yönünü veya büyüklüğünü değiştirmek için kullanılabilen dönen bir makine parçasıdır. Kasnak, halat, kauçuk ve ahşap gibi birçok farklı malzemeden yapılır. En basit kasnağın ortasında, bir halatı veya kordonu yönlendirmek için kullanılabilen tek bir oluk vardır. Farklı işlevlerde kullanılan kasnaklar bulunmaktadır. Bu kasnaklar alternatör kasnağı, şarj dinamosu kasnağı gibi farklı işlevlerde kullanılmaktadır.