Gündem

Güçlü tarım dışı istihdam verisi

Dün ABD’de endeksler teknoloji hisseleri öncülüğünde baskı altında kaldı. Nasdaq, %0,6 oranında değer kaybederek düşüşe öncülük etti. Güçlü tarım dışı istihdam verisi sonrasında Fed’in para politikasında daha da sıkılaşacağı beklentileri piyasalar üzerinde ağırlığını hissettiriyor. ABD on yıllık tahvil faizi de %1,95’e kadar yükselmiş durumda. Haftanın ilk işlem gününü zayıf bir görüntü ile kaptan ABD borsalarını takiben Asya borsalarında da alım iştahı düşük. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,3 civarında düşüyor. Diğer yandan, Avrupa ve ABD vadelilerinde yatay hareketler gözleniyor. Dün %2,77 oranında prim yapan BIST100’de ise dünkü sert yükselişin etkisi açılışta gözlenebilir ve endeks güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Dün açılışta satış baskısıyla karşılaşan ve 1.909 seviyesine kadar geriledikten sonra buradan alımlarla karşılaşarak günü 1.998 seviyesinden kapatan BIST100 endeksinde, güçlü toparlanmaya demir çelik ve havacılık en çok katkı veren sektörler olurken, ulaştırma ve sanayi endeksi sırasıyla %5,11 ve %3,43 oranında yükseliş kaydetti.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
 


 

     

MAKROEKONOMİ

   
Yurt içinde, Hazine nakit dengesi ocak ayında 37,8 milyar TL açık verdi. 12 aylık kümülatif nakit açığı 142,1 milyar TL’den 153,8 milyar TL’ye yükseldi. Faiz dışı denge ise ocak ayında 24,8 milyar TL açık verirken, yıllık açık ise 7,3 milyar TL oldu. Alt detaylara bakıldığında gelirler aylık %1,1 artarken, giderler %22,6 geriledi. Dipnotta yer alan bilgiye göre ocak ayında tahakkuk eden 38 milyar TL’lik verginin şubat ayında hesaplara girdiği belirtilmekte. Ayrıca Hazine’nin ocak ayında 14,8 milyar TL net borçlanma gerçekleştirdiği görüldü.

Almanya’da sanayi üretimi, aralık ayında artış beklentisine karşın %0,3 düşüş sergileyerek son üç ayda ilk kez geriledi. Bu kapsamda sanayi üretimindeki dalgalı seyirde, artan Omicron varyantı vakaları, uygulanan kısıtlayıcı tedbirler, devam eden arz darboğazları ve ham madde tedarik sorunlarının etkili olduğu görülmekte.

Euro Bölgesi’nde şubat ayına ilişkin Sentix yatırımcı güveni, 14,9’dan 16,6’ya yükselerek beklentileri aştı. Yatırımcıların, ekonomiye ve Omicran varyantı kaynaklı salgına ilişkin olumlu değerlendirmelere sahip olmalarının etkisiyle yatırımcı güveni artış sergiledi. Alt endekslere bakıldığında, cari koşullar endeksi şubatta 16,3’ten 19,3’e yükseldi, beklentiler endeksi ise 13,5’ten 14’e gelerek temmuzdan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
 
Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 16.30’da aralık ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi açıklanacak. Kasım ayında artan ithalat ile dış ticaret açığı 67,2 milyar USD’den 80,2 milyar USD’ye genişlemişti. Tatil sezonu harcamaları ile ithalat aylık %4,6 artarken, ihracat ise aylık yalnızca %0,2 artmıştı. Aralık ayında ise dış ticaret açığının aylık 83 milyar USD’ye yükselmesi bekleniyor.

Ayrıca TSİ 20’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Francois Villeroy’un konuşması takip edilecek.

Yurt içinde ise, TSİ 17’de ocak ayına ilişkin DHMİ uçuş istatistikleri yayınlanacak. DHMİ verilerine göre aralık ayında iç hat yolcu sayısı aylık %14,3 azalırken, yıllık %82,1 artmış, dış hat yolcu sayısı ise aylık %5,3 azalırken, yıllık %146,7 artmıştı.

TCMB Analitik Bilanço Verileri’ne göre 4 Şubat haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. Toplam rezervin 4,6 milyar USD artarak 114,9 milyar, net uluslararası rezervin ise 6,1 milyar USD artarak 16,6 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz.

         Kaynak: TCMB, Ziraat Bankası Ekonomik Araştırmalar.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Aksigorta (AKGRT, Negatif): Aksigorta 4Ç2021’de 41,5mn TL net zarar kaydetmiştir. Şirket, bir önceki yılın aynı döneminde 99,5mn TL kar açıklamıştı. Piyasanın beklentisi ise 20mn TL kar idi. Ak Sigorta’nın genel teknik bölüm dengesinde 31,4mn TL gider oluşurken, net yatırım gideri 11,3mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Dördüncü çeyrek kar rakamının ardından Şirket’in 2021’deki net dönem karı 189,4mn TL gerçekleşerek bir önceki yıla göre %57,3 oranında düşüş göstermiştir.

ARD Grup Bilişim Teknolojileri (ARDYZ, Sınırlı Negatif): Şirket’in 500mn TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde olmak üzere 170mn TL nominal değerli çıkarılmış sermayesinin 330mn TL tutarında arttırılarak 500mn TL’ye çıkartılmasına, %194 oranında bedelli sermaye artırımı için SPK’ya başvurulmasına karar vermiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): Şirket Atatürk Havalimanı’ndan gerçekleştirdiği kargo uçuşlarını dün itibarıyla sonlandırdığını, tüm kargo operasyonlarının bundan sonra İstanbul Havalimanı’ndan yapılacağını bildirdi. (Kaynak: Dünya)

SEKTÖR HABERLERİ 

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 80 kuruş zam yapıldı. (Kaynak: AA)

Doğal Gaz: Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), sanayi tesislerine uygulanan doğal gaz kısıntısının bugün saat 08.00 itibarıyla sona ereceğini duyurdu. (Kaynak: AA)

Ticaret: Almanya’nın önde gelen ekonomi enstitülerinden IfW, küresel mal ticaretine ilişkin analizini açıkladı. Küresel mal ticaretinin artan Kovid-19 vaka sayıları ve devam eden küresel arz darboğazlarına rağmen Ocak ayında yüzde 2,4 arttığının öngörüldüğü belirtilen analizde, söz konusu ticaretin şu anda salgın öncesi seviyeyi aştığı bildirildi. Analizde, “Şu anda dünya genelinde sevk edilen tüm malların yaklaşık yüzde 11’i trafik sıkışıklığından etkileniyor ve Kızıldeniz’de normalden yaklaşık yüzde 11 daha az mal taşınıyor.” denildi. Küresel ticaret göstergesinde Çin’in Ocak ayı ihracatında bir önceki aya göre (nominal, mevsimsellikten arındırılmış) yüzde 0,3 ve ithalatında yüzde 2,8 düşüş, ABD için ise ihracatta yüzde 3,6 artış ve ithalatta yüzde 1,6 azalış olmasının öngörüldüğü bildirilen açıklamada, ihracatın Ocak ayında Almanya’da yüzde 1,2 ve AB’de yüzde 0,6 artmasının beklendiği kaydedildi. Salgının Omikron dalgasına rağmen küresel ticaretin her zamankinden daha güçlü olduğunu vurgulayan Stamer, “Bu nedenle devam eden arz darboğazları, arzın karşılayamadığı talepteki son derece hızlı artışın bir sonucudur.” değerlendirmesinde bulundu. (Kaynak: Bloomberght)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akenerji Elektrik Üretim (AKENR): Son günlerde çok sayıdaki medya kuruluşu tarafından kamuoyuna aktarılan ve Şirketle ilişkilendirilen “Ak Energy Elektrik Enerjisi Tedarik Toptan Satış Ltd. Şti.” isimli şirkete ait haberlere dair açıklama yapmıştır. Haberlerde Suriye’nin kuzeyindeki bazı kentlerde faaliyet gösterdiği ve elektrik kesintileri sebebiyle protesto edildiği belirtilen “Ak Energy Elektrik Enerjisi Tedarik Toptan Satış Ltd. Şti.” ünvanlı şirketin, Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. ile herhangi bir ilişkisi bulunmadığı gibi, Şirket’in  söz konusu ülkede hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır. Buna ilaveten, Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından marka hakkına tecavüz ve haksız rekabetin tespiti, önlenmesi ve durdurulması ile ticaret ünvanının sicilden terkini ve mezkur ünvanın üçüncü kişilere devredilmesinin önlenmesi amacıyla ihtiyati tedbir kararı verilmesi talepleriyle Ak Energy Elektrik Enerjisi Tedarik Toptan Satış Ltd. Şti.’ne karşı hukuki süreç başlatılmıştır.

Türk İlaç ve Serum Sanayi (TRILC): Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkılan Beşeri Tıbbi alım işi TURKFLEKS markası ile 23,7mn TL bedelle şirket uhdesinde kalmıştır.

Konya Kağıt Sanayi (KONKA): Şirketin aktifinde Yatırım Amaçlı Gayrimenkul olarak sınıflandırılmış olan 11,7mn TL değerle Konya İli, Selçuklu İlçesi’nde kayıtlı bulunan 1.294m2 3 Katlı Betonarme İmalathane ve Arsası vasfındaki taşınmaz 15mn TL bedel ile peşin olarak satılmış olup, satış işleminden 3,3mn TL kar elde edildiği açıklanmıştır.

Papilon Savunma Teknoloji (PAPIL): Şirket, Kur Korumalı TL Mevduat Programı’na katılma kararı doğrultusunda çeşitli bankalarda bulunan mevduatlar için, 6 ay vadeli 40mn TL tutarlı mevduat hesabı açmıştır. Alınan bu karar neticesinde yaklaşık 3,85mn TL beklenen kurumlar vergisi istisnası ve stopaj avantajı sağlanacaktır.
    
FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde gerçekleşti. TCMB dün 70 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 358 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,91 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,89-%1,94 bandında hareketin ardından %1,92 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta yatay seyir görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta yatay hareket gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 20 baz puana varan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı