Sağlık

Obezite Hastalığı Körlüğe Neden Oluyor

Yüksek kiloya sahip olan kişilerde pek çok sağlık problemi ortaya çıkabiliyor. Bilinen problemlerin dışında Doç. Dr. Fatih Çiftçi yaptığı açıklamasında obezite hastalığına sahip kişilerin körlüğe neden olduğunu ifade etti. Tüm obezite hastalığına sahip kişilere de seslenen Çiftçi, sağlıklarına çok daha fazla dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizerek mutlaka iyi bir diyetisyene gitmeleri gerektiğini de ifade etti.

Obezitenin ileri boyutlarına ulaşan kişilerin gözlerinde sarı nokta oluşabileceğini dile getiren Doç. Dr. Fatih Çiftçi, obezitenin aynı zamanda katarakt oluşumuna, göz damarlarının tıkanmasına ve göz tansiyonuna sebep olduğunu açıkladı. Pek çok rahatsızlığa sebep olan obezitenin böylelikle körlüğe de neden olduğu ortaya çıkarıldı. Obezite görüldüğü üzere insan vücudu kadar gözlere de ciddi etki edebilen ciddi bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor.

HERKESTE ORTAYA ÇIKABİLİR

Doç. Dr. Fatih Çiftçi, obezite hastalığının birçok hastalığı da peşinden sürüklediğini açıklayarak obeziteye çok dikkat edilmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Obezitenin kolaylıkla her yaş grubunda ortaya çıkabileceğini de ifade eden Çiftçi, özellikle gençlere seslenerek sağlıklı beslenmeleri konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Günümüzde gençlerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmediğini savunan Çiftçi, bu nedenden dolayı obezitenin 10 yaş altına kadar düştüğünü ifade etti. Önlem alınmadığı takdirde bu rakamın çok daha aşağılara inmesinin hiç zor olmadığını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri