Gündem

Uluslararası sermaye piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

ABD hazine tahvilleri, Cuma günü tarımdışı istihdam verisi sonrası iki yönde yaşanan sert hareketliliğin ardından, yeni haftaya daha dar bantta işlemlerle başladı. Cuma günü ilk tepki olarak 1,46% seviyesine daralan, kapanışı ise 1,58% seviyesinde gerçekleştiren on yıllık tahviller, bugün 1,56-1,61% bandında işlem görerek son dönem bulunduğu işlem bandının dışına çıkmadı. Amazon’un sekiz farklı vadede toplam $18 milyar değerinde gerçekleştirdiği jumbo tahvil ihracını kısmen fonlamak adına hazine kıymetleri satış görürken, getiriler günü zirve seviyelerde noktaladı.

Türk hazine eurotahvilleri, Cuma günü gördüğü alımların ardından, yeni haftaya da pozitif tonda başladı. Bir süredir olduğu gibi, yine kısa tarafta performans daha kuvvetli olurken, beş yıl vade 8-9 baz puan daralarak 5,10% seviyesine çekildi. Orta ve uzun vade 2-3 baz puan daralarak işlem görürken, ülke risk primi de gün içinde 387 baz puana geriledi.

Şirket tarafında zayıf arz ve lokal aktivitesi ile alımlar sürüyor. 2026 vadeli senior kıymetler haricinde, genel olarak likidite sıfıra yaklaşırken, yabancıların da arz tarafında yaklaşan tatil öncesinde çekimser olması, yukarı yönlü hareketi destekliyor. Vakıfbank 2026 vadeli kıymet 5,75% bölgesinde işlem görürken, Pegasus 2026 vadeli kıymet 8% seviyesinin altına çekilerek olumlu performansını sürdürdü.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Haftanın ilk işlem gününde enflasyon beklentilerinin yeniden güç kazanması ile teknoloji hisselerinde satış görüldü. Emtia endekslerindeki yeni zirveler, 5 yıllık enflasyon swaplarında Ocak 2018’den bu yana en yüksek seviyelerin görülmesi, Comex Bakır opsiyonlarındaki hareketliliğin yukarı yönlü hareketin devamına ilişkin kuvvetlendirdiği beklentiler, büyüme hisselerini olumsuz etkiledi. Nasdaq 100 endeksi %2.6 kayıpla mart ayından bu yana en kötü kapanışını gerçekleştirdi. Görece kuvvetli kalmayı başaran Dow Jones endeksi seans içinde ilk kez 35091 seviyesini görse de, kapanış 34743 seviyesinde yapıldı.

Dow Jones endeksi %0.1 kayıpla 34743 seviyesinde yatay eksi kapandı. Temel tüketim %1.1 primle endeksi yukarı taşısa da, teknolojideki %1.7 satış endeksi baskıladı. 9 sektörden 4’ü satıcılı kapanış yaptı. 3M %2.1, P&G %1.9 primlendi. Intel %3, Visa %2.7, Apple %2.6, Microsoft %2.1, Boeing %1.1 satış gördü. S&P 500 endeksi %1 kayıpla 4188 seviyesinde seansı sonlandırdı. Altyapı %1 primlenirken, onu %0.8’lik yükselişle temel tüketim takip etti. Teknoloji %2.5, komünikasyon ve keyfi tüketim %2 geriledi. Bestbuy, eBay, Western Union %2.7 civarındaki primleri ile dikkat çekti. Align Tech %7.3, Lam Research %7, Qualcomm %6.5, Tesla %6.4 Micron %6 satış gördü. Nasdaq comp. endeksi %2.55 değer kaybı ile 13401 seviyesinde kapanış yaparken, 13417 seviyesindeki 100 günlük hareketli ortalama desteğinin de altında kaldı.

DAX endeksi 15400 seviyesinde kararsız, yatay bir kapanış yaptı. Sağlık ve hammadde sektörleri %0.8’lik primleri ile en iyi performans gösteren sektörler oldu. Teknoloji %1.9 değer kaybederek endeksi aşağı çekti, endeksteki 10 sektörden 4’ü günü satıcılı kapattı. FTSE 100 endeksi seçimlerin akabinde 7124 seviyesinde yatay eksi kapandı. Hammadde ve gayrimenkul sektörleri %1’in üzerinde primlenirken, teknoloji %1.6, keyfi tüketim %1.3 geriledi. Finansallar günü artıda kapatan 3. Sektör oldu, endekste 11 sektörden 8’i satıcılı kapanış yaptı. CAC 40 endeksi 6386 puanda yatay kapanış yapsa da, 2000 yılından bu yana en yüksek seviyelerde kalmayı sürdürüyor.

Yarın Almanya Nisan ayı toptan satış fiyat endeksi, Mayıs Ayı ZEW anketleri, ABD’de ise Nisan ayı NFIB küçük işletmeler iş iyimserliği açıklamaları takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Cuma günü açıklanan ve beklentinin oldukça altında kalan ABD tarımdışı istihdam verisi sonrasında yaklaşık 100 bps yükselerek 1.2160 bölgesinde kapanış yapan EUR/USD, yeni haftaya iniş çıkışlarla başladı. Günü 1.2135-2180 bandında geçiren Euro günü 1.2150 bölgesinde noktalayarak Cuma’ya göre değer kaybetse de, son dönemde Euro lehine oluşan algı, teknik seviyelerin yukarı kırılması ve makro gelişmelerin etkisiyle destekleniyor. Avrupa açılışı sonrası satıcılı işlem gören USD endeksi ise, birkaç sefer 90,050 seviyesini test etti. Gelen alımlar sonrası kapanış 90.200 bölgesinde olurken, peş peşe üçüncü seansta da düşüş devam etti.

Tarım dışı istihdam verisi sonrasında hızla gerileyen ABD tahvil getirileri spot altın fiyatını desteklerken, Cuma kapanışında tahvil getirilerinde yaşanan toparlanmaya karşılık, altın güçlü kalmayı sürdürdü. ABD’de reel getirilerin düşüşe devam etmesi altın fiyatlarını destekleyerek gün içinde $1,845 seviyesinin görülmesinde etkili oldu ve son üç ayın zirvesi tazelendi. USD’de zayıflık, emtia fiyatlarında genele yayılan güçlü performans ve Fed’in piyasayı destekleyen politikaları koruyacak olması temel olarak altın pozitif etkenler olmakla birlikte, $1,850 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalama yukarı hareketin devamı için önem arz ediyor.

Toparlanma beklentileri, OPEC+ üyelerinin arz kesintileri konusunda fikir birliği ve zayıf USD petrol fiyatlarına destek olurken, Cuma günü ABD’de petrol boru hattına yapılan siber saldırı da arz kesintisi nedeniyle petrol fiyatlarını hafta açılışında destekledi. Haziran vade WTI kontratı $65.75’e yükselirken, gün geneline yayılan pozitif seyir, ABD açılışı sonrası terse döndü ve satışlar sonrası kısa süreli de olsa $64 seviyesini altına gerileme kaydedildi. Kapanış ise $64.75 seviyesinden gerçekleşirken, Cuma’ya göre hafif değer kaybı sergilendi.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri