Gündem

Psikolojik Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Psikolojik Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Yönlendirme ve etkilemeye dayalı olan psikolojik manipülasyon kişinin kontrolünün kendi elinden alınmasıdır. Davranış ya da kanaat değişikliği olarak ifade edilen durumda çeşitli manipülasyon teknikleri kullanılır. İnsanları dolaylı yoldan etkilemeyi sağlayan bu teknikler inanılan değerleri, gerçekleri, zaafları ve bakış açısını değiştirmeye yöneliktir.

Manipülasyon sözcüğü Türkçede yönlendirme, güdüleme gibi anlamlara gelir. İnsanların kendi istekleri dışında etkilenmesi şeklinde tanımlanan bu durum farklı yollarla uygulanır. Bilerek ya da bilmeyerek yapılan manipülasyona günlük yaşamda sıklıkla rastlanır. Bu sosyal etki türü kapıya ayak koyma tekniği, klasik ve yeni tarzlar, oltaya takma tekniği, açık ve zımni tarzlar, yüzüne kapıyı çarpma tekniği gibi farklı türlere sahiptir. Günümüzde en çok kullanılan psikolojik manipülasyon teknikleri şu şekildedir:

Yalan Söylemek

En sık başvurulan yöntemlerden biri olan yalan söylemek sonuçların, durumların ya da olayları yanlış gösterilmesine neden olur. Özellikle hedef kitleyi aldatabilmek adına dolandırıcıların sıklıkla başvurduğu bu yöntem gerçekte var olan olayların çarpıtılması şeklindedir. Ani bir evlilik yapmak, iş kurmak, yeni bir işe atılmak gibi konularda sıklıkla yalan söylenerek manipülasyon yapılır ve çoğunlukla sonucu üzücü olur.

Yalan söylemek şeklinde yapılan manipülasyonu fark edebilmek için olaylar arasındaki uyuşmazlıkları takip etmek önemlidir. Güven konusunda sadece yeteri kadar tanınan kişilere şans verilmelidir. Çevreye karşı güven duygusuyla yaşayabilmek için başta kişisel bilgiler olmak üzere pek çok veriyi başkalarıyla paylaşmamak gerekir.

Aşağılama Ve Provokasyon

Provokasyon ve aşağılama spor, politika ve insan eylemlerinin olduğu alanlarda sıklıkla kullanılır. Özellikle yıpratılmış egosu olan kişiler bu tür durumlara müsait olarak görülür. Kişiyi toplumun önünde küçük düşürme tehdidi ile doğru olmayan hareketlere zorlamak hoş olmayacaktır. Egosu, öz benliği ve kendisi ile ilgili güven sorunu bulunan kişiler bu tür manipülasyon tekniklerine yoğun şekilde maruz kalırlar.

Provokasyon ve aşağıla durumlarına düşmemek için kişiye yapılan eylemlerin sonucu düşünülmeli ve eylemin ne kadar mantıklı olduğu gözden geçirilmelidir. Eğer mantıksız bir hareket yapılırsa yararlı ego tahmin edilenden daha fazla zarar görecek ve düzelmesi neredeyse imkansız bir hal alacaktır.

Duyguları Kullanmak

Duygusal boşluktan avantaj sağlamak en sık kullanılan manipülasyon teknikleri arasında yer alır. Bu durumun kişiye sonuçları oldukça ağırdır. Duygusal manada tehdit edilen kişi yapmayacakları işleri yapmak zorunda kalabilirler. Duygu durum bozukluğu yaşayan kişilerde bu tür durumlara eğilim biraz daha fazladır.

Hassas hissedilen ya da duygusal manada zayıf olunan konularda manipüle edilmeye karşı korunaklı olmak gerekir. Bunu sağlamak adına özel olarak nitelendirilen konular yabancılarla konuşulmamalı, bilgi gizliliğine önem verilmelidir. Yapılacak ufak bir hata ciddi sonuçlara neden olabilir. Duygusal yatırımları sözlü bir şekilde yabancılara ifade etmek ilerleyen dönemlerde kişiyi zora sokabilir.

Yanlış Yönlendirme

Genellikle insanların zayıf noktası bir şeyi bağımlılık seviyesinde istemektir. Bu istekler manipülasyon açısından oldukça idealdir. Uzun vadeli planlara değer vermek ve bu tür yanlışlara karşı dikkatli olmak işe yarayacaktır. Kişinin arzuladığı durum uğruna yaşamının kontrolünü kaybetmemesi için hırs ve anlık duygu değişimlerine karşı dikkatli olunmalıdır.

Manipülasyon teknikleri çeşitliliğe sahip olup yanlış yönlendirme ve diğer tüm tekniklere karşı tedbirli olmakta fayda vardır. Egoyu okşayarak manipüle etmek, mahrum bırakmak, duygusal şiddet, salt beyin yıkamak gibi durumlar günlük yaşamda en çok başvurulan yöntemler arasında yer alır. Geçici ve kısa vadeli hevesler için önemli değerlerden vazgeçmemek ve onları tehlikeye atmamak gerekir. Bu durum kişinin boşluğunu fırsat bilenler için cezp edici olabilir.

Kaynak: Vizyonpara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir