Gündem

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği alanına pedodonti denir.  Pedodonti grubuna giren çocuklar 0 – 13 yaş grubu çocuklardır.  Pedodonti çocuklarda süt ve süt dişlerinden sonraki devam dişlerinin korunmasını ve tedavisini sağlar. Herhangi bir sorun olması durumunda çürük, travma veya genetik yatkınlığa bağlı olarak gelişen rahatsızlıklar gibi sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayan diş hekimliği İhtisas alanıdır.  

Çocuklara Uygulanan Koruyucu Tedaviler

Çocuklarda diş çürükleri zaman zaman meydana gelir.  Bunları önlemek için diş hekimliği pedodonti uzmanları bir takım önlemler alır.  Bu yöntemler Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği ve ebeveynlerin birlikte yürüttüğü ve korumaya yönelik uygulamalardır.  Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırma bunların başında gelmektedir.  Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği uzmanlık alanının görevleri arasında bir diğer koruma uygulaması ise flor ve fissür örtücü işlemlerdir. 

Fissür Örtücü İşlemler Nelerdir?

Çocuklarda sürekli dişlerin çiğneme özelliği olanlarının çürümeye meyilli olmaları durumu fissür denilen bir madde ile kapatılarak bakterilerin bu bölgeye ulaşmasına İzin vermeyen bir çürük önleyici dolgu işlemidir.  Fissür örtücü uygulamalar için çocukların 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne götürülerek kontrol ettirilmelidir.  

Florit Uygulamalar

 Flor dişlerin çürümesini önleyen ve dişleri uzun vadeye sağlıklı taşıyan,  güçlendiren bir elementtir.  Dişler ilk çıktıkları zaman diş minesi tam olarak gelişmemiştir.  Dolayısıyla çürüğe karşı daha dirençsiz dişlerdir.  Flor takviyesi diş minesini kuvvetlendiren asitlerden korunmasını sağlamaya yardımcıdır.  Flor uygulaması profesyonel olarak yüzeysel uygulanan bir yöntemdir.  Flor uygulaması da 6 ayda bir diş hekimine giderek yaptırılmalıdır.  

Diş Çürüğü

Diş çürüğü diş üzerindeki bakterilerin asitlerle birleşerek oradaki dokulara zarar vermesidir.   Bu zarar dişi çürüten bir özelliktir.  Çocukluk döneminde daha çok uykuda bilinçli olmadan yaptıkları bir takım yanlışlıklar sonucu oluşmaktadır.  Biberonla süt vermek veya şekerli gıdaları çocukların fazla tüketmelerini sağlamak,  süt gibi gıdaların biberona koyulup verilmesi,  emziklerin şekere batırılması veya şekerli su verilmesi gibi bu tür alışkanlıklar çocuklarda diş çürümelerini hızlandıran durumlardır.  

Yer Tutucular

Yer tutucu olarak adlandırılan durum süt dişlerinin kayıpları durumunda yeni sürecek dişin yerini korumak için kullanılan apareylerdir.  Bu yer tutucu apareyler diğer komşu dişlerin boşluğunun dolmasını önlemek için yapılır.  Dolayısıyla ileride çocukların ileride herhangi bir ortodontik rahatsızlık oluşmasını da önlemektedir.  Diş hekimleri gerekli durumlarda bunu anestezi altında yapmaktadır.

Ancak bazı bebekler bu sürece hafif atlatabilir.  Dolayısıyla bu süreç anne ve bebeği oldukça zorlayan bir süreçtir.  Bu konuda kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir