Gündem

Dün, FED yetkilileri enflasyon kaygılarını kısmen yatıştırdı; risk iştahı yükseldi

Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe de; Cuma günü St.Louis FED Başkanı James Bullard’ın açıklamaları ile bozulan risk alma iştahı kapsamındaki fiyatlamaların devamıyla başlandı. İlerleyen saatlerde ise; ABD Başkanı Joe Biden’ın, Cumhuriyetçi senatörler ile altyapı teşvik paketini görüşeceğine dair haber akışları, düşen emtia fiyatları ve birkaç günlük sert düşüşlere gelen tepki hareketleri ile birlikte risk iştahında toparlanmalar ortaya çıktı. İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’nin, –her ne kadar ABD Başkanı Biden ile görüşmek istemese de- Nükleer Anlaşma’ya dair görüşmelere devam edilmesine yönelik verdiği demeçler de; risk iştahı açısından pozitiflik içeren unsurlardandı. Akşamüzeri konuşan Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ve St.Louis FED Başkanı James Bullard’ın İstihdam, büyüme ve enflasyon tarafındaki güçlü toparlanmaya dair söylemleri dikkat çekerken, Bullard’ın: 2022 ‘de enflasyonun yüzde 2,4 seviyesine düşmesini beklediği, düşük enflasyon ve düşük faiz döneminin  sona ermediği ve Pandemi’nin net bir şekilde kontrol altına alınmasına kadarki süreç için varlık alımlarını azaltmaya yönelik tartışmaya girmek istemediğine dair sözleri ile birlikte risk iştahı daha fazla artış gösterdi. Keza, akşam  saatlerinde konuşan New York FED Başkanı John Williams’ın: Ekonomideki hızlı toparlanmanın para politikasını değiştirecek şartlara ulaşmak için yeterli olmadığı ve bu yıl yüzde 3 seviyesine çıkabilecek enflasyonun gelecek yıl yüzde 2’ye yakın düzeye gerilemesini beklediğine dair sözleri de, FED Başkanı Powell’ın: Enflasyondaki artışa karşın, geçici etkilerin azalmasıyla  yüzde 2’ye geri döneceği ve FED’in ekonomik toparlanmanın tamamlanması için gereken desteği sağlamaya devam edeceğine dair söylemleri ile beraber pozitifliği destekledi. Dün, ECB adına konuşan Başkan Lagarde da: Artan talep kaynaklı enflasyonun geçici olarak yükselmesinin muhtemel olduğunu, ancak toparlanmada daha güçlü bir artış olabileceğini söyledi.

Haftanın ikinci işlem gününün ekonomik takviminde; Birleşik Krallık’tan Sanayi Sipariş Trendi ve ABD’den Mevcut Ev Satışları verileri takibimizde olacak. Ayrıca, yine; başta FED Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yapacağı açıklamalar olmak üzere majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile birlikte tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalar da küresel çapta volatil hareketlere neden olabilir.

Kaynak Yusuf Kavak – IŞIK MENKUL
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri