Gündem

BİST100 endeksi

Küresel piyasalar haftanın son işlem gününde ABD enflasyon verisine odaklandı. Ekim ayında %6,2 olarak açıklanan verinin Kasım ayında %7’ye yakın gelmesi bekleniyordu. Bu kapsamda haftanın son işlem gününe piyasalar risk iştahı düşük başlamıştı. ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklanacak olan Kasım ayı enflasyon verisinin, enerji dahil olmak üzere bazı fiyatlardaki son düşüşleri yansıtmayacağını bildirmesi sonrasında Kasım ayında da yüksek enflasyon gelme olasılığı algısı artarken, ABD’de enflasyon %6,2 ile Ekim ayı ile aynı geldi. Ancak bu veri son 39 yılın en yüksek enflasyon verisi olarak kayıtlara geçti. Küresel piyasalar bu hafta Çarşamba günü gerçekleşecek Fed kararına ve Powell’ın açıklamalarına odaklanacak.

Yurtiçi piyasalarda ise geçtiğimiz hafta rekor üstüne rekor kırıldı. 3. çeyrek bilançolarından bu yana bankacılık payları ile başlayan yükseliş trendi dün de devam etti. Koç Holding’in Unicredit’teki %18’lik Yapı Kredi payını alacak olması, BBVA’nın Garanti Bankası payları için açıkladığı gönüllü pay alım teklifi, kur tarafındaki artışla birlikte ihracatı yüksek payların ön plana çıkması, normalleşme adımları ile birlikte petrokimya & ulaştırma sektörü paylarındaki yükseliş, son günlerde BAE & Katar ile yapılan anlaşmalarla yurtiçine döviz gireceği beklentileri ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıdan çıkan haber akışları ile endeks 2.053 seviyesini test etti. Cuma günü konsolidasyonlar olsa da beklentilerin altında gelen ABD enflasyon verisi ile endeks haftayı 2.035 seviyesinin üstünde tamamladı.

Perşembe günü açıklanacak faiz kararı öncesinde belirsizliklerin sürmesi ile birlikte Dolar / TL 14,00 seviyesine dayandı. TCMB, ‘sağlıksız piyasa hareketleri nedeniyle’ 2014 yılından bu yana kur tarafına 3. kez satım yönünde müdahale etti. Son müdahale 13,95’te olmasına rağmen Dolar / TL kuru kısa bir sürede 13,73’e geldikten sonra tekrar müdahale öncesi seviyesine döndü. Dolar / TL kuru güne 13,85 seviyesinden başlıyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri