Gündem

BİST100 endeksi

Haftanın son işlem gününe alıcılı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %1,34 oranında  düşüşle 1.392 seviyesinden tamamladı.

Geçtiğimiz hafta yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed, faiz artırımı için tahminlerini öne çektikten sonra dolar yükseldi. Ancak arkasından Başkan Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar, merkez bankasının genişlemeci para politikalarını erken bir zamanda sonlandırmasından korkan piyasayı sakinleştirdi.

Powell, enflasyon baskılarının hala geçici olduğuna inandığını söyledi. Koalisyonun çoğu Powell’ın düşüncelerini paylaşsa da Fed içerisinde iki kutup oluşmuş gibi görünüyor. New York Fed Başkanı John Williams Perşembe günkü açıklamasında enflasyonun gelecek yıl %2 hedefine doğru tekrar düşeceğini düşündüğünü söyledi. Öte yandan İngiltere Merkez Bankası, para politikasını değiştirmeyip ekonomi için yapılan tahminlerde ilerleme olmasına rağmen “vaktinden önce sıkılaşma” konusunda uyardıktan sonra zayıflayan Sterlin/Dolar, ufak artışlarla 1,3928’e yükseldi.

Cuma günü, ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede kişisel gelirler Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla %2 azaldı. Piyasa beklentilerinin altında gerileyen kişisel gelirlerin, bu dönemde yüzde 2,5 azalması öngörülüyordu. Ülkede kişisel gelirler, nisan ayında %13,1 azalmıştı. ABD Merkez Bankası’nın enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de Mayıs’ta aylık bazda %0,5 ve yıllık %3,4 arttı.

Yurt içinde ise sakin bir veri akışına rağmen haftanın son işlem gününde döviz kurları hareketliliğin devam ettiğini gördük. Perşembe günü 8,65’lerdeki yatay seyrini piyasaların kapanışına doğru yukarı çeviren Dolar/TL, Cuma günü 8,73’ün hemen üzerini gördü. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Gaziantep iş dünyası ile buluşmasında, 2. çeyrek için çift haneli, %20’ler civarında bir büyüme beklediklerini açıkladı. Elvan, ekonomide sorunun enflasyon ve döviz kurunun oynaklığında olduğunu belirterek, “Yüksek enflasyondan kurtulmamız şart” dedi.

BİST100 endeksi tarafında ise endeks geçen haftadan beri düşüşünü sürdürürken 60g HO’nun geçtiği 1435 puanın altında kapanışlarını dürdürüyor olması ve 200 g HO’nun geçtiği 1370 seviyesine çok yaklaşmış olması sebebiyle bu seviyeyi kuvvetli destek seviyesi haline getiriyor. Yukarıda ise 1.410 ve 1.435 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekleyebiliriz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri