Gündem

BİST100 endeksi

Yurtiçi piyasalar, geçtiğimiz hafta Fed’in şahin bulunan Haziran toplantısının ardından küresel piyasalarda oluşan satış dalgasının etkisiyle %4,8 değer kaybederek 1.391 puandan kapanmıştı. Bu haftada FED’in son toplantısında varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin yönlendirmeye odaklanan piyasaların faiz artırımı zamanlamasına dair tahminlerin öne çekilmesiyle satış baskısı altında kalarak, bu şok etkisinin yeni haftaya da taşındığını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte piyasaların enflasyon ve faiz beklentilerini etkileyebilecek her türlü veri ve açıklamaya duyarlılığının arttığını, bu kapsamda Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün Temsilciler Meclisi’nde yapacağı sunumun önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Yurt içinde önemli bir verinin öne çıkmadığı haftanın ilk işlem gününde, yurt dışında Merkez Bankaları başkanlarının yapacağı açıklamalar izlenecek. Geçen haftanın tamamında yükselen Dolar/TL, adım adım tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşıyor. Üst üste 6. gününde de yükselen Dolar/TL, dün 8,79 seviyesine kadar yükseldi. Dolar,  Fed’in geçen hafta sürpriz bir şekilde faizleri yükselteceğini ve tahvil alım programını beklenenden daha önce sonlandıracağı sinyalini vermesinin ardından benzer para birimleri karşısında son ayların zirvesine yakın seyretti.

Dolar endeksi geçen hafta %2’ye yakın yükselerek Mart 2020’den bu yana en yüksek haftalık artışını kaydettikten sonra dün 92,23 seviyesini gördü. BİST100 endeksi tarafında ise endeks geçen haftadan beri düşüşünü sürdürürken 60 g HO’nun geçtiği 1.435 puanın altında kapanışlarını sürdürüyor olması ve 200 g HO’nun geçtiği 1.370 seviyesine çok yaklaşmış olması sebebiyle bu seviyeleri kuvvetli destek haline getirirken, yukarıda ise 1.400 ve 1.410 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekleyebiliriz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri